تحلیل بنیادی حفاری شمال (حفاری)

۱

تحلیل بنیادی حفاری شمال (حفاری)

معرفی

شرکت حفاری شمال در حال حاضر خدمات فنی و حفاری گستردهای را در زمینه حفاری، خدمات سیمانکاری و اسیدکاری، خدمات حفاری انحرافی، نمودارگیری از چاهها، خدمات راندن لوله های جداری، خدمات ابزار و لوازم در گردش، مهندسی گل و سیمان، مدیریت خدمات پسماند حفاری، خدمات چاه پیمایی، کنترل عملیات حفاری (    Logging Mud)   و … را به شرکت نفت خزر و شرکت دراگون اویل( Oil Dragon) در آبهای کشور ترکمنستان در دریای خزر، شرکت پترو پارس ، شرکت پترو گوهر فراساحل کیش و شرکت نفت فالت قاره در خلیج فارس، شرکت نفت مناطق مرکزی و شرکت مهندسی توسعه نفت در خشکی ارائه مینماید.

در سال ۱۳۷۷ شرکت حفاری شمال به موجب مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های بالادستی صنعت نفت به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۱ بر پایه فن آوری های نوین و مدیریت دانش محور شروع به فعالیت نمود. حفاری شمال در حال حاضر با مالکیت ۹ دستگاه دکل حفاری خشکی و ۳ دستگاه سکوی حفاری دریایی پایه‌دار جزو پیشگامان صنعت حفاری مدرن در ایران و منطقه خاورمیانه است.

 

ترکیب سهامداران

۲

قراردادهای شرکت

 ۳

مبلغ فروش طی سالهای اخیر

۴

روند فروش نزولی همگام با اعمال تحریم ها، کاهش فعالیت های نفتی کشور و کاهش قیمت نفت مشهود است. مبلغ فروش شرکت از سطح حدود ۹۰۰ میلیاردی خود در سال ۹۲ و ۹۳ فاصله دارد و برای سال ۹۶ برآورد ۸۲۰ میلیارد تومانی را داشته است.

 

سود خالص

۵

سود خالص شرکت در سال ۹۲ حدود ۲۸۰ میلیارد تومان بوده است. این مبلغ از همان سال روند نزولی داشته است و در سال ۹۵ به حدود ۸۲ میلیارد تومان و برای سال ۹۶ مبلغ ۶۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است. عمده دلایل این کاهش سودآوری را می توان در وضع تحریم های بین المللی بر علیه صنایع نفت و گاز و کاهش قابل توجه قیمت نفت و افزایش بهای تمام شده قراردادهای شرکت دانست.

شرح فروش و خدمات

شرح خدمات یا فروش پیش بینی سال ۱۳۹۶ سهم از درآمد
پروژه های EPD ۲,۱۰۰,۸۴۲ ۲۶%
پروژه حفاری چهار حلقه چاه ۱,۱۴۱,۴۳۷ ۱۴%
درآمد حاصل ازخدمات دکل حفاری ایران خزر دریایی ۱,۱۱۸,۹۶۶ ۱۴%
درآمد حاصل از دکل دریایی سحر II ۱,۰۶۵,۸۱۰ ۱۳%
درآمد حاصل ازخدمات دکل حفاری ۱۱۶ خشکی ۳۴۷,۷۳۴ ۴%
درآمدحاصل ازخدمات دکل حفاری ۱۱۴ خشکی ۳۴۱,۳۴۱ ۴%
درآمدحاصل ازخدمات دکل حفاری ۱۱۳ خشکی ۳۳۳,۱۰۴ ۴%
درآمدحاصل ازخدمات دکل حفاری ۱۱۵ خشکی ۳۱۴,۸۶۵ ۴%
درآمد حاصل ازخدمات دکل حفاری ۱۱۰ خشکی ۳۱۱,۹۷۱ ۴%
درآمد حاصل از خدمات دکل حفاری ۱۱۹ ۳۰۹,۳۷۰ ۴%
درآمد حاصل ازخدمات دکل حفاری ۱۱۲ خشکی ۳۰۴,۳۱۶ ۴%
درآمد حاصا خدمات جانبی ۲۵۰,۸۷۳ ۳%
درآمدحاصل ازخدمات پمپ تراک ۹۲,۳۰۹ ۱%
درآمد حاصل از راهبری شناورهای کاسپین ۵۵,۸۷۷ ۱%
راهبری دستگاه حفاری دریاییWell Target ۵۴,۷۵۳ ۱%
درآمد خدمات حاصل از دستگاه حفاری سینا یک ۵۱,۴۸۱ ۱%
جمع ۸,۱۹۵,۰۴۹ ۱۰۰%

 

پروژه های EPD سهمی ۲۶ درصدی از کل درآمدهای شرکت را تشکیل می دهد. پروژه EPD مخفف کلماتEngineering Procurement Drilling  بوده که شامل خدمات مهندسی، خرید(تأمین تدارکات) و حفاری می باشد. EPD  در پروژه های عملیات حفاری چاه های نفت و گاز که در خشکی و دریا انجام می گیرد، گفته می شود.

به طور کلی قراردادهای شرکت حفاری شمال در سه حالت منعقد می شوند:

اول: قراردادهایی که مبتنی بر عملیات حفاری می باشند و صورت وضعیت آنها به صورت ماهیانه ارسال می شود.

دوم: قراردادهایی که بر اساس مبلغ ثابتی بوده و پس از اتمام کار صورت وضعیت ارسال می شود.

سوم: راهبری دستگاههای حفاری سایر شرکت ها توسط نیروی متخصص در این شرکت.

بر اساس نحوه شناسایی درآمدها نمی توان انتظار کسب خطی درآمدها در طول سال را داشت.

 

عملکرد درآمدی ماهیانه

۶

در عملکرد ۱۱ ماهه جمعاً مبلغ ۶۵۲ میلیارد تومان فروش حاصل شده است که جمعاً ۷۹ درصد از کل درآمد برآوردی را شامل می شود. شرکت در عملکرد ۹ ماهه توانسته بود ۷۴ درصد از کل سود برآوردی را محقق نماید. اما عملکرد شرکت در دو ماه آخر ضعیف تر از میانگین بوده است. با توجه به اینکه درآمد برخی از قراردادها بعد از اتمام شناسایی می شود، می توان انتظار داشت، درآمد کسب شده در ماه اسفند اختلاف قابل توجهی با دو ماه قبل داشته باشد.

نتیجه گیری

در سال ۱۳۹۴ و اوایل ۱۳۹۵ قیمت نفت به پایین ترین حد خود در طول سالهای اخیر رسید و به تبع آن آمار ارائه شده طی ۱۴ سال گذشته نشان می دهد، تعداد دکلهای حفاری در دنیا نیز به حداقل خود رسید و بسیاری از شرکتهای بزرگ دنیا اعلام ورشکستگی نمودند. مطمئناً صنعت نفت ایران نیز از این تغییرات متاثر گردید که این امر باعث بروز مشکلات اساسی در شرکتهای دولتی به عنوان کارفرمایان و شرکتهای خصوصی به عنوان پیمانکاران شد، شرکت حفاری شمال نیز از این قاعده مستثنی نبود و شرایط سختی را تجربه نمود و دچار مشکلات عدیده ای گردید. در سال جاری کاهش فعالیت در برخی از دکل ها و یا توقف آنها و همچنین عدم تمدید برخی قراردادها و به نتیجه نرسیدن ساخت یکی از حفره ها منجر به کاهش سود عملیاتی و افزایش بهای تمام شده شرکت شده است. با توجه به گزارش اوپک، به طور متوسط در ۵ سال اخیر ۲۸۰ حلق چاه در ایران حفاری شده است و از آنجا که بودجه ۹۷، تولید نفت حدود ۲ میلیون ۱۳ هزار بشکه در روز برآورد گردیده است، پیش بینی شرکت این است که بایستی متوسط عملیات حفاری در کشور افزایش یابد. به علاوه متوسط قیمت نفت برای سال میلادی ۲۰۱۸ به طور متوسط بیشتر از میانگین سال ۲۰۱۷ پیش بینی می شود.

برخی نکات؛

شرکت سیاست کاهش هزینه های پرسنلی و تعدیل نیرو را در پیش گرفته است.

افزایش نرخ ارز هم بر درآمدها و هم بر بهای تمام شده شرکت اثرگذار می باشد. برایند عایدات ارزی شرکت که در گزارش حسابرسی شده ۶ ماهه افشا شده، مثبت بوده است.

حجم مطالبات شرکت از کارفرمایان دولتی از جمله پتروپارس، نفت مرکزی، نفت خزر، پتروگوهر و فراساحل کیش افزایش یافته است.

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم…

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.