نگاهی به شاخص کل

نگاهی به شاخص کل

۱

شاخص کل این روزها حال و هوای خاصی دارد و به نظر میرسد که برای یک حرکت بزرگ آماده می شود!
با دقت به تصویر اول ، نکات ارزشمندی نمایان می شود. روند صعودی بلند شاخص (خط آبی) در همین حوالی با قیمت درگیر شده است. محدوده ای بین ۷۸۳۰۰ تا ۷۸۴۰۰ که عملا قیمت به نزدیکی آن رسیده است می تواند نقش کلیدی در حمایت شاخص داشته باشد . از سوی دیگر یک مثلث ادامه دهنده صعودی در تصویر دیده می شود که با خطوط قرمز محصور شده است. اگر به نوسانات تشکیل دهنده مثلث دقت کنید ، بصورت واضح تکمیل پروسه امواج از a تا e را خواهید دید و اکنون این مثلث در آخرین نوسان منفی خود قرار دارد که آن هم در محدوده ای بین ۷۷۸۰۰ تا ۷۸۰۰۰ قرار دارد و نقطه پایان مثلث فوق محسوب می شود . به این معنی که پس از این افت، انتظار رشد مناسب شاخص و خروج آن از سقف مثلث را داریم . در بازه بلند مدت فاصله چند صد واحدی فوق(میان دو محدوده) ما بین ۷۷۸۰۰ تا ۷۸۴۰۰ عملا یک منطقه حمایتی ترکیبی و بسیار نیرومند محسوب می شود که می تواند موجب رشد بسیار مناسب قیمت شود و الگوی کلاسیک مثلث اهداف جذابی را پیش روی شاخص کل قرار می دهد. اگر صرفا با توجه به الگوی مثلث هدف گذاری شاخص را انجام دهیم ، اهداف آبی رنگ ملاک عمل قرار خواهد گرفت بطوریکه رشد شاخص و خروج آن از بالای مثلث فوق، هدف اولیه ۸۶۳۰۰ و سپش ۹۱۳۰۰ را نشانه خواهد رفت که در صورت دستیابی به هدف دوم، شاخص کل به یک رکورد جدید دست خواهد یافت!

۲

در تصویر دوم سعی شده است موج شماری امواج به سبک الیوت نمایش داده شود. با توجه به کلیت شاخص طی یک دهه اخیر، به نظر میرسد شاخص کل با احتمال بسیار بالا در موج ۵ صعودی بلند مدت است. موج ۵ صعودی از حدود دیماه ۹۴ آغاز شده اما ظاهرا دچار گستردگی شده است بطوریکه می توان گفت مثلث صعودی اخیر که پیش از این در موردش صحبت شد، نقش موج ۲ از ۵ را بازی می کند و موج صعودی که طی چند ماه تا پایان سال ۹۴ شکل گرفت نیز نقش موج ۱ از ۵ بزرگ را ایفا می کند . نکته هیجان انگیز این است که حالا باید منتظر موج ۳ از ۵ بزرگ باشیم که معمولا بزرگترین و قوی ترین موجهاست و قوی ترین مقاومتها و رکوردها را می شکند! اگر بخواهیم صعود بعدی را از جنس موج ۳ درنظر بگیریم که معمولا با نسبتی متناظر با موج یک حرکت میکند، به اهداف جالب توجهی برای شاخص دست می یابیم . ضمن اینکه در بازه ماهانه این مثلث صعودی، نقش الگوی پرچمی را بازی میکند که آن هم اهدافی مشابه اهداف فوق الذکر خواهد داشت. این اهداف با رنگ قرمز در تصاویر مشخص شده است. هدف اولیه در بازه بلند مدت دقیقا مشابه هدف ثانویه برای مثلث صعودی است و در ۹۱۳۰۰ خودنمایی میکند و هدف دوم در ۱۰۱۴۰۰ به چشم میخورد. هرچند اهداف بسیار بالاتری نیز برای این فرم صعودی و موج ۳ می توان در نظر گرفت اما فعلا به اهداف محتاطانه فوق بسنده میکنیم.

۳

در تصویر ۳ وضعیت شاخص در کوتاه مدت به تصویر کشیده شده است و نشانه های برگشت و آغاز صعود را در خود دارد . هرچند نباید برای اینکه بگوییم موج بزرگ ۳ آغاز شده است عجله کرد اما دست کم میتوان گفت فعلا این فرم، وضعیت صعودی هرچند کوتاه مدت را ایجاد کرده است. یک الگوی کف دوقلو که پس از شکست روندهای نزولی اولیه، با ایجاد واگرایی صعودی، اشباع از فروش و شکست خط گردن الگو ، اهداف کوتاه مدت ۷۸۹۰۰ و سپس ۷۹۰۰۰ واحد را پیش رو دارد . اگر این فرم برگشتی بتواند با قدرت و شدت ادامه یابد و فراتر از اهدافش برود، می توان به آغاز موج ۳ بزرگ و حرکت اصلی بازار از همین منطقه امیدوار بود .
در پایان باید گفت که همه نکات و موارد نموداری نوید رشد مناسب و نیرومندی را می دهند اما طبق روال منطقی تحلیل تکنیکال، نقطه خطر و مردود شدن این سناریوها را نیز در نظر میگیریم و آن شکست سنگین محدوده ۷۷۸۰۰ واحدی است .البته باید درنظر داشت که شکست در بازه بلندمدت و با عبور چند صد واحدی شاخص از این منطقه رخ میدهد و هر نفوذی به آنرا نمی توان به عنوان شکست تلقی کرد.

گروه تحلیلی بتا سهم…

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.