بازار و بایدن

با رشته مطالبی در مورد انتخابات آمریکا در خدمت شما هستیم .

بخش اول
(این مطلب بخشی از گزارش بازار روز دوشنبه و برای ساعات قبل از انتخابات آمریکاست)
دوستی برای من نوشته بود چرا از آمدن دوباره ترامپ ناراحت میشوید و علاقه دارید بایدن انتخاب شود همه بورسی ها به آمدن ترامپ علاقه دارند !!
حقیر آن سوی اتفاقات حضور بایدن را درست نمی داند ولی گفته های او نشان می دهد با وجود تمام رذالت هایی که دارند می ‌توان به بهبود وضعیت کشور با برگشت به برجام کتک خورده و نصف و نیمه امیدوارتر بودولی ترامپ کسی است که ظالمانه ترین تحریم ها را به کشور وارد کرده از یک توافق بین المللی برجام که همه به آن معتقد و پایبند بودند خارج شده ، سردار سلیمانی را در ماموریت و به شکل ناجوانمردانه به شهادت رسانده … قطعاً توافق با چنین فردی از سوی ما آسان نخواهد بود روش او هم مشخص است فشار حداکثری چیزی که تا به امروز اقتصاد ما را به این وضعیت رساند …
ببینید ما بلد نیستیم شعار دهیم و البته این شعار زدگی است که ما را به اینجا رسانده اما
«شاید با آمدن ترامپ و پس از آن رشد احتمالی دلار و ایجاد تورم بسیاری از افراد در بازار سرمایه و سایر بازارها سود ببرند ما سوار بر موج تورم بشویم و فکر کنیم هر روز پولدار تر میشویم
اما حقیقتاً نگاه دیگری داریم این رشد پایدار نخواهد بود مگر ثروت را در کنار آرامش سایر مردم بخواهیم … ثروت را برای همه و باید در کنار افزایش درآمد و ثروت سایر هموطنان جستجو کرد … چنین ثروتی که با عمیق تر شدن شکاف طبقاتی به دست آید امنیت و چالش همه را به خطر انداخته و در نهایت جایی چیزی یا تنشی رخ می دهد که به سود هیچ کس نیست.
از حضور دوباره ترامپ میترسم … می ترسم که فرمان همین باشد و فشار همین… و باید اذعان داشت که تن نحیف اقتصاد ایران و مردم ما طاقت این شکنجه‌ها را ندارد نمی دانیم شاید احساسی باشد اما فکر می‌کنیم دور دوم ترامپ اگر با همین فرمان پیش برود اختلاف طبقاتی بیشتر و فضای امنیت اقتصادی خاص تر می شود درثانی در این فضا دولت هم به انسانی غیر منطقی تبدیل شده و تصمیمات غیر عقلایی و غیر اقتصادی می گیرد نظیر آنچه اخیراً در مورد فولاد دیدیم
از همین رو یک روند که در آن سرعت ثروتمند شدن و فقیر شدن بسیاری از افراد غیر قابل کنترل باشد را به زیان نهایی سهامداران و بازار می‌بینیم و با صدای بلند و برخلاف نظر بسیاری از عزیزان میگوییم
بدترین سناریو را انتخاب دوباره ترامپ و ادامه فرمان اقتصاد کشور با همین شرایط می‌بینیم . بازهم عرض میکنیم در کوتاه مدت شاید ترامپ پول های دور از بازار را به بازار بیاورد ولی در میان مدت با همین فرمان هر دو طرف ، کسی که آسیب می بیند مردم و در نهایت دوباره بازار است .

بخش دوم

(این مطلب بخشی از گزارش بازار روز یکشنبه و برای روزهای قبل از انتخابات آمریکاست)
در مورد بایدن باید گفت انتخاب او در حال حاضر محتمل ترین گزینه پیشرو و یک سناریو بسیار محتمل و محکم است . قبل ترهم بیان کرده بودیم انتخاب افراد خیلی شاید مهم نباشد آنچه مهم است سیاست های آنها و تحولات ارزی داخل کشور است ابتدا بدترین سناریو بازار را با حضور بایدن بررسی می کنیم انتخاب بایدن دو آفت و دو ریسک بزرگ برای بازار دارد بر خلاف همه عزیزان معتقدیم ریسک کم اهمیت‌تر ریزش دلار بوده و ریسک پر اهمیت‌تر گره زدن تمام عوالم و حال کشور به مذاکره و روزهای آتی و آتی و آتی است . روزهایی که همه چیز به زمان های آتی گره بخورد .صبر کنیم تا زمانی که بایدن در کاخ سفید مستقر شود ، زمانی که مذاکرات آغاز شود ،زمانی که به برجام بازگردد و هزاران زمان دیگر که روزهای امروز را به فردا موکول می‌کند و یک ابهام و سردرگمی و بی تکلیفی را رقم می زند تجار و صنایع کشور نیز ممکن است تحت تاثیر این موضوع قرار گیرند البته شک نداریم فضای تجاری در آن مقطع بهتر از امروز خواهد بود اما ما معتقدیم بدترین سناریو برای بازار سرمایه این است که با آمدن بایدن فرایند تصمیم گیری طولانی فضای اقتصادی مبهم و همچنین ریسک دیگر یعنی دلار هم به این موضوع اضافه شود. در مورد دلار روزهای قبل مفصل صحبت کردیم اما این بدترین سناریو زمانی کامل میشود که دلار هم گارد نزولی غیرعادی گرفته و به زیر ۲۰ سقوط کند البته این سناریو می تواند بدتر هم باشد جایی که بانک مرکزی برای انتقام از تورم ناگهان نرخ سود بانکی را بالا میبرد و تقریباً می شود گفت همه بازار ها را به رکود می بردو بازار سرمایه نیز این قاعده قفل‌شدن استثنا نخواهد بود . این بدترین سناریویی بود که به ذهن میرسید .

در خلاصه باید گفت خلاصه این سناریو این است که علاوه بر افت دلار ما بی عملی و صبر و موکول شدن روزهای بعد به بعد را خواهیم داشت که هیچ کس نمی تواند تصمیم درستی بگیرد این یکی از بدترین سناریو های بازار است و البته در این سناریو کاهش چشم انداز تورم انتظاری کاهش معاملات بورس کالا و اتفاقات دیگر را نیز رقم می زند خوب باید گفت در این فضا چه اتفاقی رخ خواهد داد بی شک بازار وسواسی شده در خرید دست و دلش به خرید نمی رود و فضای صبر و تحمل در بازار گسترش پیدا می‌کند قیمت ها ممکن است افت اندک با سرعت آرام را داشته اما سعی خواهد کرد بر مبنای گزارشها پیش بروند پی به ای ها بازهم اصلاح شده و احتمالاً بازار دنبال قیمت های جذاب تری خواهد رفت

اما بهترین سناریو با حضور بایدن چیست ؟! بهترین سناریو عدم واکنش جدی دلار به شرایط است یعنی دلار یک افت احتمالی را که خواهد داشت و بعد سعی می کند بالای ۲۲ و ۲۳ هزار تثبیت شود .به واقع نرخ دلار بالای ۲۲ می‌تواند در صورتی که آمریکا نیز به برجام برگشت سریع را داشته و به سرعت محدودیت ها را برطرف کند گزینه بسیار جذابی برای بازار باشد .
شک نکنید در آن مقطع بازار سرمایه بهترین موقعیت گرفته و فضا تغییر خواهد کرد البته بازارهای رقیب عزا گرفته و روزهای سختی را پشت سر خواهند گذاشت هرچند ما هم روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم اما سختی ما سریع و خشمگین و سختی آنها آرام و نرم خواهد بود اما طولانی تر به طور خلاصه بهترین سناریو با حضور بایدن تثبیت دلار در محدوده ۲۳ و ۲۴ و برگشت سریع به برجام است تحولات اقتصادی خوبی را برای کشور رقم می زند و می تواند زمینه ساز رشد قوی تر اقتصاد کشور و از همه مهمتر ایجاد امیدواری در کشور گردد .
امید چیز خوبی است ان چیزی که کشور ما و مردم ما امروز به ان احتیاج دارند امید است.

بخش سوم

در این بخش با نتایج فعلی به این تحلیل میپردازیم که با آمدت بایدن فضا چه شرایطی را خواهد داشت ولی قبل از هر چیزی سعی کنید با فضای فانتزی ذهن خود همه چیز را تحلیل نکنید همین حالا تا زمان نشستن بایدن و عملی کردن برخی سیاست ها زمان زیادی داریم . دنیای سیاست دنیای عجیبی است و قابل پیش بینی نیست و از همه مهم تر ما سال های سختی را پشت سرگذاشتیم تجربه سال های وبا زده پول ملی و اتفاقات آن . یعنی به راحتی کشور اجازه خروج سرمایه و سرد وگرم شدن های ناگهانی اقتصادی را میدهد ؟! فقط این را نوشتیم که با هیجان ذهتی و فانتزی های خیالی از نرخ های دلار و … معامله نکنید .
به بررسی چند عامل موثر در بازار میپردازیم اولین و شاید مهم ترین نگرانی بازار دلار است
نرخ دلار را با چند عامل در نظر بگیرید و البته به چشم انداز و ارتباط این نرخ با فضای بازار هم توجه کنید . از دید حقیر به نظر بازار سرمایه قیمت های دلار ۲۶ به بالا را قبول نکرد و در مقطعی که دلار مسیر صعودی داشت بازار یخ زده بود . بارها گفتیم چشم بازار باید به دلار نیما باشد و یکی از مهم ترین اتفاقات اخیر نزدیک شدن این دو نرخ است .
معتقدیم دولت به چند دلیل اجازه شوک ارزی عجیب را به دلار نمیدهد و افت های فعلی دلار موقتی است اول پایین نگه داشتن قیمت مصنوعی دلار در شرایطی که هنوز هیچ تحریمی تغییر نکرده خودکشی است و البته حفظ و ثبات دلار در نرخ های تعادلی ۲۲ تا ۲۴ شاید یکی از بهترین سناریو ها . معتقدیم دلار ارزان اسیب های قوی برای کشور داشته و خروج سرمایه را رقم میزند و ثبات ارزی به کاهش تورم انتظاری منجر شده در حالی که سقوط سنگین ارز به واسطه چسبندگی عجیب قیمت ها بعد از یک سطح موقت افت رکود عمیقی را به وجود می اورد .
بازار ترس مفرطی از ارز دارد و احتمالا طی روزهای اتی با ثبات این نرخ فضای بازار شفاف تر میشود . صد البته ممکن است عطش برخی خریداران بورس کالا نیز کاهش یابد که در بخش های بعد این موضوع را نیز بحث میکنیم .

بخش چهارم…

در این بخش به برخی ریسک هایی که با بایدن تا حدودی از سر بازارمیتواند برداشته شود صحبت میکنیم . بیایید فرض کنیم در یک فضای میان مدت با کاهش تنش های سیاسی روزنه های اولیه فضای تحریم گشوده شده و حداقل ایران به هزار زحمت به بخشی از منابع خود دسترسی خواهد داشت
حقیر معتقد است در بدترین سال هایی قرارداشتیم که دنیا درس بزرگی به ما داد. باید قوی باشیم و در دوران راحتی به فکر روزهای سخت . احتمالا اگر عاقل باشند (این عاقل نبودن از هزار ریسک بدتر است ) باید با قدرت کشور را قوی کرد زیر ساخت ها ، افزایش توان صادرات ، گسترش سرمایه گذاری و …
با امدن بایدن ریسک سیاسی به عنوان یکی از اساسی ترین ریسک های هر اقتصاد کاهش خواهد یافت . دولت کمی پولدار تر می شود و ریسک تصمیمات خلق الساعه از سر کشور و بازار برداشته می شود . ریسک نرخ بهره برای کنترل تورم برای بازار کم رنگ می شود .
و باز اگر کمی عزیزان عاقل باشند بهترین مسیر برای نقدینگی میتواند تجهیز صنایع و شرکت های بزرگ از طریق بازار سرمایه باشد . این یک فرصت بزرگ برای اقتصاد کشور است که عقل و تدبیر میتواند بهترین همراه باشد نه مذاکره و نگاه به بیرون .
از همین رو دوران پیش رو دورانی برای قوی تر کردن اقتصاد کشور است و اگر کسی فکر میکنید این قوی تر شدن از مسیری غیر از بازار سرمایه میگذرد سخت در اشتباه است .
این چرخ قبل تر درتمام اقتصاد های بزرگ دنیا اختراع شده و ما ناچار به طی کردن همین مسیر هستیم .

بخش پنجم
همیشه بازارسرمایه با بازارهای رقیب خود مقایسه می شود. ببینید در فضایی که دلار نرم و اهسته رشد کند و یا حتی با ثبات باشد تقریبا مرگ بازارهای رقیب بعد ازاین رشد سرسام آور فرا رسیده .
روزهای قبل مدام مینوشتیم بازار سرمایه بعد از ۵۰% چک و لگد خوردن اصلاح از کدام اصلاح و ریزش باید بترسد ؟!!
این بازارهای رقیب نظیر سکه و دلار و ملک و مسکن و ماشین ولوازم خانگی هستند که با دلارهای عجیب نرخ گرفته و حالا آچمز شده اند …
از دید ما آرامش در بازارهای رقیب که در هیچ کجای اقتصاد های دنیا تعریف نشده اند ۲ مزیت بزرگ برای ما دارد ۱- ارامش اقتصادی و افزایش قدرت خرید مردم ۲- انتقال بخشی از سرمایه ها از این بازار ها به بازار سرمایه که میتواند آن جنس را اینجا با شکلی دیگر معامله کند
فقط این وسط از رفتار دولتی نگرانیم که بی شمار غضنفر دارد . مسئولین سازمان بورس باید همین امشب هر طور شده عزیزان در دولت را قانع کرده برای هدایت این سرمایه ها به سمت بازار سرمایه و استفاده درست و منطقی ازاین نقدینگی در جهت جهش تولید و اقتصاد استفاده کنند .
هر کوتاهی دراین موضوع شک نکنید خنجری آلوده به خیانت به اقتصاد کشور است …

بخش ششم
بخشی از آیتم های مهم اقتصاد وجود دارد که با گشایش های حتی کم احتمالی میتواند تحولات خوبی را ایجاد کند.
افزایش فروش نفت . کسری بودجه دولت را کاهش داده و افزایش قدرت اقتصادی را منجر می شود . افزایش طرح های عمرانی طی یک دوره چند ساله شرایط رونق را افزایش خواهد داد .
کاهش تورم باعث خواهد شد بازارهای رقیب تضعیف شده نرخ سود کنترل شده رفتار کند و اقبال به بازار سرمایه به عنوان بازاری واقعی از اقتصاد کشور افزایش یابد . البته تورم در کوتاه مدت با سرعت کاهش نخواهد داشت ولی کاهش تورم انتظاری ممکن است کمی بازار را ازار دهد و در کوتاه مدت اثرات آن را در گزارش ابان و اذر شرکت ها خواهیم دید .
نقدینگی : به نظر طی این سال ها اتفاقی رخ داده که به این سادگی ها اثار ان در اقتصاد کشور برطرف نمی شود نقدینگی در اقتصاد طی سال های گذشته اثرات مخربی داشته و این اثرات به این زودی از چهره اقتصاد زدوده نخواهد شد با کاهش ریسک سیاسی این نقدینگی از بازارهای غیرمولد فاصله گرفته و تا حدودی معتقدیم به جریان واقعی اقتصاد یعنی سپرده بانکی و بازار سرمایه و تولید بازمیگردد .

سرمایه گذاری خارجی : نمیدانیم به این موضوع نیاز داریم ولی هنوز زود است در موردش حرف بزنیم . کمی برای کشور این موضوع را در کوتاه مدت وحتی میان مدت بعید میبینیم ولی شاید بشود حکایت ان دوغی و دریایی که اگر بشود چه می شود .

صادرات : شک نکنید این عامل به زودی یکی از مهم ترین مولفه های اثرگذار در اقتصاد کشور می شود با فرض کاهش برخی محدودیت ها توان صادراتی کشور و البته توان رقابت با توجه به نرخ ارز افزایش یافته و این یکی از مهم ترین عوامل برای بهبود اقتصاد و بازارسرمایه در ماه های آتی است ولی در کوتاه مدت بعید است اتفاق عجیبی برای افزایش صادرات ما رخ دهد . کاهش هزینه های صادرات هم یکی دیگر ازاین رویداد هاست .

 

بخش هفتم

در این بخش بیشتر به مختصات بازارسرمایه و اتفاقات احتمالی میپردازیم .
دلار نیما/ تک نرخی /صرافی : فراموش نکنید در فضای فعلی بخشی از واردات ما نیز خشکانده شده است که بازگشایی نسبی فضا تقاضای ارز را بالا میبرد و معتقدیم همه باید چشم به دلار نیما و تثبیت ان داشته باشیم . عقلانیت در نرخ ارز اقتصاد کشور را تحت تاثیر جدی قرارخواهد داد و بی تدبیری تکرار سریال تلخ تجربه های قبل است به نظر دیر یا زود به سمت تک نرخی شدن نرخ ارز میرویم.

کاهش تقاضا : در کوتاه مدت معتقدیم کاهش تقاضا در برخی کالا ها و حتی افت نرخ و رکود احتمالی سراغ بازارها می اید و این موضوع در دو گزارش ابان و اذر مشهود می شود ولی با ارامش بعد در دلار این موضوع نیز برطرف می شود و افزایش فروش با صادرات و ثبات شکل میگیرد ولی ان فروش های عجیب و هر روز افزایش نرخ را فراموش کنید …

کاهش ریسک /افزایش p/e : معتقدیم ریسک بازار کم خواهد شد و با کمی تاخیر دوباره شاهد رشد معقول و منطقی فروش و سود شرکت ها هستیم ولی این موضوع برای همه شرکت ها نیست وسواسی شدن بازار در خرید یکی از پیامد های اتفاقات پیش روست . بی شک بازار دوباره باید به تحلیل بازگردد . بازار باید با موج عقلانیت حرکت کند حتی اگر این موج منجر به کاهش سرعت رشد بازار شد ولی درامد پاید ار و قوی شرکت ها باعث افزایش پی بر ای آنها شده و کاهش ریسک های سیاسی و افزایش حضور پول های رقیب در بازار سرمایه پی به ای بازار را افزایش میدهد . این یکی از بزرگترین فرصت های بازار است و البته فرصتی برای اقتصاد کشور .

افزایش کیفیت سود آوری شرکت ها: شک نکنید افزایش جریان وجوه نقد ، تمایل به رشد سرمایه گذاری ها بعد از مدتی منجر به افزایش کیفیت سود شرکت ها خواهد شد و این رویداد یکی از مهم ترین عوامل برای بهبود بازار است و بازهم در پایان معتقدیم شاید کوتاه مدت بازار با چالش هایی مواجه باشد ولی شک نکنید افق فعلی اقتصاد و بازارما با بایدن بهتر از ترامپ خواهد بود .
امید به آینده برگ برنده بازار سرمایه است …

 

گروه تحلیل گری بتا سهم.

۱۶ آبان ۱۳۹۹

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.